Interpreti: A-ZHledání interpretů≡ MENUABCDEFGHCHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ0-9

Elton John

Mini profil hudebního interpreta

Elton John 70s hity

Elton John je anglický zpěvák, skladatel a hudebník. Narodil se v Londýně 24.3. 1947 pod jménem Reginald Kenneth Dwight. To si ovšem v roce 1972 úředně změnil na Elton Hercules John. Pro nové jméno mu byli inspirací Long John Baldry a saxofonista Elton Dean, kteří s ním působili ve skupině Bluesology.

Na klavír hraje už od svých čtyř let. Od jedenácti studoval na Royal Academy of Music. Od šestnácti let si vydělával hrou na piáno v hospodách a různých doprovodných skupinách a později zača lskládat balady pro hudební kolegy. Své první album vydal na sklonku šedesátých let.

Od roku 1967 je jeho stálým pracovním partnerem textař Bernie Taupin. Společně vytvořili přes třicet hudebních alb, která obsahují mnoho světových hitů - Daniel, Candle in Wind, I'm Still Standing, nebo Can You Feel the Love Tonight, za niž dostal Oscara (píseň zazněla v nejúspěšnějším animovaném filmu všech dob Lví král).

Je jedním z nejúspěšnějších sólových umělců v historii populární hudby, jeho profesionální kariéra trvá už přes 40 let, vydal asi 130 radiových singlů (do r. 2018) a prodal zatím více než 200 mil. hudebních alb!

Elton často nosí lehce extravagantní oblečení pestrých barev a výrazné brýle. Veřejně se hlásí ke své homosexualitě. Jeho životním partnerem je o patnáct let mladší David Furnish. V roce 2005 uzavřeli registrované partnerství a v roce 2014 měli svatbu. Vychovávají dva syny, Zachary se narodil v roce 2010 a Elijah Joseph Daniel přišel na svět v lednu 2012. Kluci mají stejnou biologickou matku, jejíž jméno zůstalo utajeno.

Od konce 80. let se Elton John aktivně angažuje v boji proti AIDS. V roce 1993 založil AIDS Foundation, která už pomohla rozdělit přes 200 milionů dolarů.

Sir Elton John získal již mnoho hudebních ocenění a od roku 1998 je držitelem šlechtického titulu a je považován za velkého filantropa.

V lednu 2018 ohlásil své poslední velké turné "Farewell Yellow Brick Road" čítající na třista koncertů a trvající s přestávkami až do roku 2021. V Praze se naposledy představí 7. května 2019 v O2 Areně.

Elton John hity Velká Británie
Související štítky:
PopGlam-rockSoft-rock70s80s90s00s10s
OBLIBA: 100 % HLASUJ:

Náhodný výběr dalších umělců, skupin a interpretůAndreas JohnsonC.O.R. & Mike NovaCharly Lownoise & Mental TheoCymurai & Thea AustinDADDY K.ElenaFreezepopHappy ProjectRamaRozlyne ClarkeSally ShapiroWilhelmina
• Nově přidané interprety najdeš zde •

Napiš svůj názor


Počet vložených komentářu: [0]