Interpreti: A-ZHledání interpretů≡ MENUABCDEFGHCHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ0-9

Enya

Mini profil hudebního interpreta

Enya 80s hity

Enya vlastním jménem Eithne Ní Bhraonáin, (* 17. května 1961, Irsko) je irská zpěvačka, skladatelka a klávesistka. Narodila se jako páté dítě z devíti sourozenců v malé vesničce Dore na severozápadě Irské republiky. Enya nyní pobývá v Killiney a v Londýně.

Enya o svém uměleckém jméně říká: "Jméno mi dal dědeček. Narodila jsem se v gaelské oblasti a gaelština (irská keltština) byla můj první jazyk, takže Enya není irské, ale gaelské jméno...".

Její příbuzenstvo je výrazně hudebně nadanné. Starší bratři a strýcové vystupovali se svojí úspěšnou kapelou Clannad (hlavně v obdodí 1975 - 1995) v které pár let působila jako klávesistka a doprovodná vokalistka. Sama Enya nahrála své první album v roce 1987. Nedlouho poté následoval singl Orinoco Flow, který Enyu definitivně proslavil.

Ačkoliv Enya vystupuje sama, dílo vydávané pod jejím jménem je výsledkem spolupráce mezi ní (hudba, aranžmá), Nickem Ryanem (produkce, aranžmá) a Romou Ryanovou (texty). Sama Enya ve většině rozhovorů říká: "Bez kohokoliv z nás tří, by pojem Enya nemohl vůbec existovat."

Během své následující kariery uspěla s mnoha dalšími new-age písničkami (Carribean Blue, Only Time , Anywhere Is, Only If ...) a prodala přes 70 miliónu alb po celém světě a složila muziku pro několik filmů. Je držitelkou několika prestižních cen Grammy a mnoha dalších hudebních ocenění.

Enya zpívá anglicky, irsky, latinsky, welšsky, španělsky, japonsky, francouzsky, ale též i fiktivní řečí zvanou Loxian.

Enya hity Irsko
Související štítky:
New ageAmbientCelticPop80s90s00s10s
OBLIBA: 100 % HLASUJ:

Náhodný výběr dalších umělců, skupin a interpretůBlind DateCandee JayCelebrate The NunClubzoneCrazy FrogKoraMadonnaOlivia Newton-JohnRed 5Skibby & King LoverTenfoldMichael Fortunati
• Nově přidané interprety najdeš zde •

Napiš svůj názor


Počet vložených komentářu: [0]